Miután beszereztünk minden alapanyagot, ideje munkához látni! A szabásmintától függően először a lábakat, vagy a lábakat és velük együtt a testet kell kiszabni és elkészíteni.
Ennél a lépésnél a következő eszközökre lesz szükségünk:
- babatest anyag
- illanófilc
- olló és cikk-cakk olló
- tű vagy varrógép
- cérna a test anyagával megegyező színben
- hosszú, vékony tárgy a kifordításhoz (pl. evőpálcika)
- tömőanyag
- gombostű
Ha külön készítjük a lábakat és a testet:
A babatest anyagot fektessük fel magunk elé fonákjával felfelé, és helyezzük fel rá a láb mintáját úgy, hogy az anyag nyúlása vízszintes legyen. (Az egész babavarrási folyamatnál az anyagnak így, vízszintesen kell majd nyúlnia/rugalmasnak lennie akkor is, ha ezt külön nem jelzem!)
Rajzoljuk körül a lábat egyszer. Ezt követően hajtsuk félbe az anyagot színt színre fordítva, majd vágjuk ki azt a téglalapot(!), amelyre a láb esik. A varrást megkönnyíti, hogy ha ilyen téglalapformán varrunk, és csak utána szabjuk ki a végleges formát. Ha kell, gombostűzzük össze.
Kézzel vagy géppel rugalmas öltéssel (gépen ez például a sűrű cikk-cakk öltés) varrjuk körbe a lábat, kivéve a tetejét combnál – ezen keresztül fordítjuk majd ki. Ha varrógéppel varrunk, használjunk jersey (dzsörzé) tűt. Ha kell, nyugodtan menjünk végig kétszer a varráson.
A varrás után vágjuk ki cikk-cakk ollóval a formát – ez segíteni fog abban, hogy a finom kis részletek, mint a lábfej, szépen ki tudjon fordulni. Ebben a blogposztban a kép jól mutatja, hogyan kell kinéznie (az itt található minta egyben készíti a testet a lábakkal, erről lentebb írok).
Fordítsuk ki a lábat és tömjük ki.
Kitömésnél érdemes először egy kis tömőanyagot/gyapjút a lábfejben eligazgatni, majd egy hengerrel kitölteni a lábat.
Ismételjük meg a másik lábbal is.
Ha együtt készítjük a lábakat és a testet:
A babatest anyagot fektessük fel magunk elé fonákjával felfelé, és helyezzük fel rá a lábak és a test mintáját úgy, hogy az anyag nyúlása vízszintes legyen.
Rajzoljuk körül a lábat egyszer. Ezt követően hajtsuk félbe az anyagot színt színre fordítva, majd vágjuk ki azt a téglalapot(!), amelyre a forma esik. A varrást ebben az esetben is megkönnyíti, hogy ha ilyen téglalapformán varrunk, és csak utána szabjuk ki a végleges formát.
Kézzel vagy géppel rugalmas öltéssel (gépen ez például a sűrű cikk-cakk öltés) varrjuk körbe a formát, kivéve a tetejét és a karnyílásokat, ezen keresztül fordítjuk majd ki. Ha varrógéppel varrunk, használjunk jersey (dzsörzé) tűt.
A varrás után vágjuk ki cikk-cakk ollóval a formát – ez segíteni fog abban, hogy a finom kis részletek, mint a lábfej, szépen ki tudjon fordulni. Fordítsuk ki és tömjük ki a lábakat a fentieknek megfelelően. (a fentebb linkelt blogposzt ebben sokat segít, képekkel illusztrálva)
Ha ilyen szabásmintával dolgozunk, érdemes már itt levarrni a lábakat a combok fölött, ezzel a következő lépéssel (a lábak testhez illesztése) is végzünk.
2 thoughts on “Hogyan készítsünk Waldorf babát 1. A lábak elkészítése és kitömése”