Kezdőkészlet minták újszülötteknek

Az előző bejegyzésben általánosságban írtam arról, hogyan is érdemes elkezdeni összeállítani egy újszülött kezdőkészletet, most pedig bemutatok két példát, hogyan lehet elkezdeni konkrét márkákkal (a bejegzyés nem szponzorált, a saját tapasztalataimat osztom meg). Itt elsősorban azoknak szeretnék ötleteket adni, akik szívesen kísérleteznek az egyes márkákkal, és akár a magasabb árfekvésű, márkás és WAHM pelusokból is választanának a készletbe.

Amennyiben van rá igény, szívesen összeállítok alacsonyabb összértékű mintákat is, hiszen a mosható pelenkák már sokszor bebizonyították, hogy inkább a fazon, semmint a pelenka ára határozza meg, hogy beválik-e az adott kisbabánál.

Mosi mintacsomag (1)

I. példa:

Ismerkedés – vegyesen használt mosipelusok és eldobós pelenkák, vagy 1 napos mosásra tervezett készlet teljesen mosis babához

Én nem tartom elítélendőnek, ha valaki az ismerkedés fázisában (amikor a babáddal, a helyzettel, a pelenkázással és/vagy a mosipelusokkal is meg kell ismerkedned) felváltva használ az eldobós pelenkák mellé moshatót is. Nagyon jó ez a fázis arra, hogy megtudd, milyen alkat a babád, mennyit pisil, és neked melyik típus a legkényelmesebb.

A lenti minta készlet ebben a helyzetben ideális lehet, hiszen minden könnyen beszerezhető márkából és típusból ízelítőt ad, így számodra is kiderülhet, melyik az a pelus típus, amit utálsz (tépőzáras vagy patentos, pelenkabelső vagy csónakos), és melyik az, ami akár a babáddal nem kompatibilis (például a Milovia vagy a kínai zsebesek polárja). Így mire a „nagylány” vagy „nagyfiú” készletet építed majd, már könnyebb lesz a dolgod.

Szintén optimális ez a kedvcsináló készlet, ha napi mosással tudod vinni az első napokat.

Nézzük először a vízzáró rétegeket:

Mindenképp érdemes legalább kétféle külsőt, egy csónakost és egy-két zsebest vagy AIO jellegű pelenkát beszerezni. Egy minta készlet az alábbiakból állhat:

  • 1 db WAHM külső (a hazai anyukák közül jó szívvel ajánlom a Puppee, a Milentin Baby és a Yeye Works pelenkáit), 1-es vagy S-es méret
  • 1 db Milovia külső, S-es méret
  • 1 db gDiaper vagy WAHM csónakos (pl. A+E Baby, Repelus), S-es méret
  • 1 db márkás zsebes (pl.: Charlie Banana) S-es méret – ha valamit kihagysz a készletből, szerintem ez legyen
  • 1 db kínai zsebes (például a Go To Import eladótól – jó tudni, hogy az aliexpress oldalán a legtöbb pelenkát „AIO”-ként hirdetik, de ezek általában zsebeseket takarnak, Newborn méret
  • 1 db AIO vagy AI2 (Tots Bots Teenyfit, Pop-in újszülött, Grovia, stb.)

 

Ami a nedvszívó rétegeket illeti:

  • 1-2 WAHM betét a választott külsőhöz (ismerkedni egy is elég, ha beválik, később könnyen tudsz pluszba rendelni), S-es méret
  • 1-2 pelenkabelső (külsővel használható), 1-es vagy S-es méret, például Little Lamb
  • 1 Milovia betét – bármilyen külsővel használható, zsebesbe is jó, S-es méret
  • 2-4 db féltetra (vagyis egy-két tetra pelenka félbe vágva)
  • 2-4 IKEA kistörölköző (Necktä vagy Krama)
  • 1 prefold S-es méretben, vagy a gDiaper saját betétje
  • ha Charlie Banana pelenkát veszel, ahhoz kapsz egy mikroszálas betétet S-es méretben

Arra törekedj, hogy ha csak kísérletezel, akkor 8-10, ha napi mosással, de teljesen mosis babát szeretnél, akkor 12-14 nedvszívó réteged legyen.

Ezzel a készlettel már lehet kísérletezni, akár már a kórházban is ismerkedhetsz a moshatózással, és ha már tudod, mit szeretsz, gyorsan kiegészítheted a készleted akár 3 napi mosásra elegendőre is, már csak a jól illeszkedő, mindkettőtöknek kényelmes márkákat rendelve.

A kísérletezéshez az elérhető használt pelenkákból is válogathatsz, az újszülött méretek általában nagyon megkímélt állapotban kerülnek eladásra. (Amennyiben még új vagy a használt pelenkák világában, itt írtam arról, mire érdemes figyelni.)

II. példa:

Teljesen mosis baba, 3 napi mosással

Ha biztosan tudod, hogy (akár már a kórházban is) teljesen mosis babát szeretnél, akkor több pelussal kell készülnöd. Itt is érdemes változatos készletre törekedned, hogy ha valami nem válik be, akkor is legyen mit ráadni a babára, akár ideiglenesen 2 napos mosásra átállva. Ahogy azt tegnap is írtam, a teljes, egy márkából álló készletek vásárlását kerüld, mert nagyon el tudja venni az ember kedvét tizenöt-húsz egyforma pelenka, amelyből egyet sem tud ázásmentesen ráadni a picire.

Milyen vízzáró külsőket szerezhetsz be?

Ha menet közben, de egyből 3 napi mosással szeretnél tesztelni, mindenképp érdemes legalább 4-5 külsőt, 1-2 csónakost és 3-4 zsebest vagy AIO jellegű pelenkát beszerezni. Jelen esetben úgy számolok, hogy a külsőket és csónakosokat többször is rá kell adnod a babára, kézzel öblítve, vagy pisi esetén kitörölve, megszárítva. Ez picit több odafigyelést igényel, de anyagilag még így is jobban jössz ki, mintha 20 zsebest kellene megvenni…

Egy minta készlet az alábbiakból állhat:

  • 2 db WAHM külső (a hazai anyukák közül ajánlom a Puppee, a Milentin Baby és a Yeye Works pelenkáit), 1-es vagy S-es méret
  • 2 db Milovia külső, S-es méret
  • 1 db kínai külső (pl. Go To Import, Happy Flute), Newborn méret
  • 1-2 db gDiaper vagy WAHM csónakos (pl. A+E Baby, Repelus), S-es méret
  • 1 db márkás zsebes (pl.: Charlie Banana) S-es méret
  • 2 db kínai zsebes (például a Go To Import eladótól – jó tudni, hogy az aliexpress oldalán a legtöbb pelenkát „AIO”-ként hirdetik, de ezek általában zsebeseket takarnak, Newborn méret
  • 1-2 db AIO vagy AI2 (Tots Bots Teenyfit, Pop-in újszülött, GroVia, stb.)

 

Ami a nedvszívó rétegeket illeti:

  • 2-3 WAHM betét a választott külsőhöz (ismerkedni egy is elég, ha beválik, később könnyen tudsz pluszba rendelni), S-es méret
  • 2-3 pelenkabelső (külsővel használható, ha éjszakára is ezt használod, akkor inkább 4 db), 1-es vagy S-es méret, például Little Lamb
  • 3-4 Milovia betét – bármilyen külsővel használható, zsebesbe is jó, S-es méret
  • 6 db féltetra (vagyis három tetra pelenka félbe vágva)
  • 4-5 IKEA kistörölköző (Necktä vagy Krama)
  • 2-3 prefold S-es méretben, vagy a gDiaper saját betétje
  • ha Charlie Banana pelenkát veszel, ahhoz kapsz egy mikroszálas betétet S-es méretben

A cél az, hogy összesen 20-24 teljes értékű, vagyis nem turbózásra való nedvszívó réteged legyen, nem számítva az AIO-k, AI2-k saját betétjeit.

 

Bízom benne, hogy a minta készletek segítettek abban, hogy magabiztosabban válogathass a márkák között. Ahogy fentebb is írtam, ne félj használt pelenkát rendelni, és kísérletezz bátran. Az ázás sokszor még eldobós pelenkával is a kisbabás mindennapok része, így ne add fel a mosizást csak azért, mert néha teljes ágynemű- és ruhacserével is társul a pelenkacsere.

Mivel újszülött készletre nincs „rossz” megoldás, érdekel, ti hogyan kezdtétek. Ha van kedved, oszd meg velünk a saját újszülött készletedet az Apróka Facebook oldalán, és mondd el, miért szeretted az adott pelenkákat!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *